Kosovo patří Srbům, slyšela Ostrava

18. února 2013 Přesně v den pátého výročí jednostranného vyhlášení nezávislosti kosovských Albánců na Srbsku se v moravskoslezské metropoli Ostravě schází čeští, moravští i slezští nacionalisté, aby odmítli tento nezákonný akt a odsoudili teroristické způsoby, kterými bylo „nezávislosti“ dosaženo.

Dávno jsme si již zvykli na to, že zatímco skuteční zločinci běhají volně na svobodě a dokonce sedí v parlamentních lavicích, tak s námi, kteří na jejich zločiny upozorňujeme, je zacházeno jako s kriminálníky. Ani nedělní shromáždění nebylo výjimkou a celé Masarykovo náměstí v centru Ostravy spíše připomínalo policejní manévry.

Kosovo22

V úvodní projevové části se slova ujal nejprve aktivista DM Ostrava Jaromír Holek, který mimo jiné upozorňoval na úlohu tehdejší americké ministryně zahraničí Madeleine Albright. Poukázal na fakt, že potom, co se tak intenzivně angažovala v odtržení jihosrbské provincie Kosovo, se stala držitelkou velkého podílu akcií tamního hlavního mobilního operátora a na jejich prodeji vydělala pohádkové jmění. Po Holkovi promluvil zástupce polských hostů, nacionalistů ze slezské Čenstochové. Ten vyzdvihl pospolitost slovanských národů v této věci, i přes velkou přesilu peněz, mediální přízně a mnohdy bohužel i zbraní, které nepřítel neváhá nikdy použít. To Američané dokazují již po celá desetiletí, kdy pod jejich bombami zahynulo nesmírné množství bezbranných lidí ve všech koutech světa.

Po projevové části následovala část pochodová, kdy se účastníci vybaveni vlajkami a transparenty odsuzujícími zločinný imperialismus řadí do trojstupu a vydávají se na průvod centrem města. Po celou trasu shromáždění ulicemi zní hesla jak na podporu Srbů žijících na Kosovu, tak i hesla odsuzující americkou agresi a pokrytecký postoj české vlády. Zvlášť efektní je, když dojde k odpálení bengálských ohňů v srbských barvách.

Kosovo54_2

Celá demonstrace se zahraniční účastí kamarádů z Polska proběhla naprosto bez problémů, což se nemohlo líbit místnímu oddělení protiextrémistické policie, jehož příslušníci jsou placeni právě za vyvolávání konfliktů na takovýchto akcích a jejich následném „řešení“. Stáváme se tak bohužel svědky ostudné show v podání české policie. Po ukončení akce mezi rozcházející se dav vtrhlo komando těžkooděnců a zatýká jednoho z polských nacionalistů, kvůli údajné závadnosti jeho projevu. Policie tak dává signál nejen nám, ale i do sousedního Polska, na jaké úrovni se nachází svoboda slova v naší zemi.

Všem účastníkům patří velký dík za to, že se ani v těchto časech nebáli a vyšli do ulic svobodně vyjádřit svůj názor.

-red-

Fotogalerie