Demonstrovali jsme proti odtržení Kosova od Srbska

19. února 2012 Velké policejní manévry byly v sobotu k vidění v krajském městě kraje Vysočina Jihlavě. Bez opodstatněných důvodů k nim sáhlo Krajské ředitelství policie kraje Vysočina v reakci na ohlášenou demonstraci Dělnické mládeže (DM) na podporu srbského lidu a proti odtržení Kosova od Srbska. K negativní kampani se přidala i některá média, která, aniž by se dotkla problematiky srbsko-albánského konfliktu, hodlala raději v honbě za senzací hledat v datu akce nejrůznější „nenávistné šifry“ nebo podobné absurdity.

Foto-j-kurdiovsky3

Už na začátku našeho shromáždění bylo nepochopitelně omezováno plné uplatnění našeho shromažďovacího práva. Celé autobusové nádraží, kde se měli sejít účastníci demonstrace, bylo uzavřeno a každý, kdo chtěl dovnitř, musel předložit občanský průkaz a nechat se natočit na policejní kameru. Toto museli podstoupit nejen účastníci řádně nahlášeného shromáždění, ale i všichni, kdo chtěli třeba cestovat autobusem.

Nemohli jsme akceptovat takové fašizoidní jednání policie a dopustit, aby osobní údaje mladých lidí, kteří pouze chtěli demonstrovat názor na danou problematiku, byly zapisovány a archivovány do policejních složek jako za minulého režimu. Dělnická mládež v této chvíli zvažuje podání stížnosti proti takovému postupu policie.

Pružně jsme tedy ovšem reagovali už na místě a proto jsme se shromáždili vně nádraží, tedy před nádražní budovou, kde jsme sešikovali svoje řady a s velkým transparentem „Kosovo patří Srbům“ v čele jsme mohli vyrazit na jihlavské náměstí Svobody, kde podle plánu následovala projevová část.

Foto-j-kurdiovsky1  

Hlavní host shromáždění, předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) Tomáš Vandas, shrnul pohled DSSS na tuto problematiku, Evropskou unii i NATO, které mají na problémech v kosovské oblasti velkou vinu. Na závěr představil i čerstvě vydanou knihu, jíž je autorem, mapující cestu republikánů a dělnické strany v politice až do dnešních dnů.

Za Dělnickou mládež vystoupil její místopředseda Tomáš Skyba. „Je nejvyšší čas začít podnikat patřičné kroky k dosažení správné pozice našeho státu v podobných konfliktech dříve, než budou všichni rozumní lidé odmítající propůjčování evropské krve zájmům vyvoleného národa označeni za teroristy kolaborující s novodobou osou zla Teherán-Moskva-Peking,“ varoval Skyba. S projevem vystoupil ještě místopředseda DSSS Jiří Štěpánek a nakonec se k problematice vyjádřil i autonomní nacionalista z Čech.

 
Foto-j-kurdiovsky2
Nechyběli ani naši ideoví odpůrci, několik jich skončilo v policejní cele za napadení veřejného činitele nebo na záchytné stanici

Přestože by si téma, jakým je útlak svobodného evropského národa, zasloužil výraznější podporu zejména co do počtu demonstrantů, kteří vyjadřují Srbům svoji podporu, je na místě hodnotit akci v celkovém kontextu velmi pozitivně. Jasně jsme ukázali, že zastrašující kampaň nebyla na místě a my nejsme ti, kteří vyvolávají konflikty. My jsme ti, kteří se nikdy nebojí demonstrovat své názory, a to i takové, které se nehodí vládnoucímu establishmentu. My jsme skuteční demokraté - v pravém slova smyslu.

Neméně pozitivní je fakt, že jsme demonstrovali svoje názory tak, jak jsme měli v plánu a do budoucna je snad již ve všeobecné známosti naše stanovisko k tomu evropským vlastencům tolik blízkému tématu. Zkrátka to byla důstojná reprezentace našeho hnutí a zviditelnění kosovského problému.

Takže – Kosovo je Srbsko a vláda není národ!

Tiskový odbor DM

Další články k tématu:

ParlamantniListy.cz: Srbsko? Nezájem, Česko má problémů dost. Mladí dělníci byli v Jihlavě

CeskeNoviny.cz: V Jihlavě demonstrovala Dělnická mládež, údajně na podporu Srbska

čt24: Dělnická mládež demonstrovala Jihlavě na podporu Srbska

Další fotky