Za srbské Kosovo i v roce 2013

Dne 17.2. 2013 pořádá Dělnická mládež v centru Ostravy demonstraci na podporu Srbů žíjících na Kosovu. Přijďte vyjádřit svůj nesouhlas s pokryteckým postojem české vlády, která, místo aby hájila české zájmy, jedná podle pokynů z Washingtonu, Bruselu a Tel Avivu.

17.2.2013 to bude přesně 5 let, co kosovští Albánci jednostranně vyhlásili nezávislost na Srbsku. Kosovo je přitom kolébkou srbského národa, Slované se v této oblasti začali usazovat již v 6. století a právě z území Kosova se začal rozvíjet srbský stát. Kosovo bylo také sídlem srbského patriarchy, a proto na jeho území stály nejstarší srbské pravoslavné kláštery. Na Kosově poli svedli Srbové důležitou bitvu s Turky (1389), ve které byli poraženi a na celá staletí se stali okupovaným národem. Právě během turecké okupace Balkánu se v Kosovu začali usazovat Albánci, kteří narozdíl od Srbů podlehli tureckému tlaku a konvertovali k islámu. Kosovským Srbům neulehčilo ani vymanění se zpod tureckého vlivu krátce před první světovou válkou. Albánskou migraci podporoval také komunistický režim bývalé Jugoslávie, který v srbských statkářích viděl nebezpečné kulaky a jejich půdu přerozděloval mezi přicházející Albánce.

Po rozpadu Jugoslávie v 90. letech zde začala vznikat albánská teroristická organizace UÇK (Albánská osvobozenecká armáda), která s podporou USA prováděla etnické čistky na nealbánském obyvatelstvu nebo útočila na policejní stanice a úřady. Před albánskými teroristy uprchli do Srbska tisíce srbských starousedlíků. Přitom UÇK nebyla sponozorována jen z Washingtonu, ale prostředky získávala i ze zisků z prodeje drog a prostituce po celé Evropě. Západ byl proto nucen označit UÇK za teroristickou organizaci. Srbská vláda tak mohla proti teroristům podniknout vojenskou akci, která však přerostla v občanskou válku, které využily USA pro „humanitární“ bombardování Jugoslávie, po kterém se srbské jednotky z Kosova stáhly a území se tak ocitlo pod správou NATO. Pod dohledem tzv. sil KFOR spustili Albánci další kolo etnických čistek proti kosovským Srbům a vypalování starobylých pravoslavných chrámů. Kosovský parlament, v němž sedí mnoho bývalých důstojníků UÇK, vyhlásil jednostrannou nezávislost a mnoho představitelů samostatného Kosova se netají myšlenkou vytvoření tzv. Velké Albánie, tzn. připojení (nejen) Kosova k Albánii.

Před pěti lety tak bylo od Srbska odtrženo historicky nejvýznamnější území státu pod záštitou cizích mocností. O to větším zklamáním bylo pro Srby uznání nezávislosti Kosova českou vládou, která se nepoučila z vlastní podobné zkušenosti – Mnichovské dohody v roce 1938. Zatímco Srbové nás podporovali  nejen při této krizi, ale také nám například vyjadřovali podporu při okupaci v roce 1968 masovými spontánními demonstracemi, tak se česká vláda opět projevila jako spolehlivý vazal USA a nezávislost Kosova uznala. Paradoxem je, že když se uznání nezávislosti domáhají Palestinci ve vlastní zemi, zastání od české vlády se jim nedostane. Taková pokrytecká rozhodnutí staví naše představitele do rolí bezmocných loutek v rukou USA, Evropské unie a Izraele.

Přijďte proto s námi vyjádřit nesouhlas s touto zradou spáchanou na srbském lidu, vyjádřeme podporu Srbům žijícím v Kosovu, kteří jsou stále ještě podrobeni teroru ze strany svých albánských sousedů. Řekněme společně, že vláda není národ. Kosovo je Srbsko! Sraz účastníků je 17.2. 2013 v 16:00 na Masarykově náměstí v centru Ostravy, odkud se po projevové části vydáme na krátký pochod centrem města.